2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Pendrive-on Wear Leveling? SSD+USB3?

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Régóta használatban van nálunk egy 2,5"-es PATA HDD egy PATA>USB átalakítós külső ház ölelésében: igen fontos adatokat, munkafájlokat hordoz nap mint nap. A minap tönkrement a régóta használt külső ház (de szerencsére a mai napig kapni még 2,5"-es pata>usb átalakítós házat!OMG), amely esemény hatására korszerűsítésre fog kerülni az egész napi-szintű-fájlhordozó megoldás.

Felmerül, hogy mivel legyen lecserélve a rendszer: HDD ismét, vagy SSD, vagy PENDRIVE?
Miközben ezen agyalunk (és a mérleg nyelve egyre inkább az SSD felé dől), felmerült bennem néhány érdekesnek tűnő kérdés.

1. Pendrive-ok és a Wear Leveling
Mivel ma már simán kapni a boltban 32-64-128 gigás pendrive-okat is, és ezek – akárcsak az SSD-k – szintén NAND lapkákra épülnek, egyre jogosabban merül fel a kérdés: vajon itt gondoskodik-e valamilyen eljárás a memóriacellák elhasználódásának kiegyenlítéséről? Mert ha a csettegős 1GB-os agyonhasznált darab megadja magát, akkor viszonylag könnyen rámondom, hogy egyebassza, kiszolgálta magát. De ha egy 64GB-os tenné holnapután ugyanezt, akkor már kevésbé lenne őszinte a mosolyom. Napersze, egy 64-esnek kb. 64-szeres az élettartama is – pláne, hogy egy 1gigásat vélhetően sokkal többször sikerült csurig tölteni, mint a 64-eset kell majd, bár itt nem tudom, van-e egyáltalán wear leveling. A kérdés az, gondolom, hogy milyen vezérlőkkel csinálják manapság a pendrive-okat.

2. NAND eszköz USB3-ra korlátozva
Mivel nagyon úgy tűnik, hogy a következő megoldás egy SSD lesz (méghozzá egy mSATA-sra gondoltam, csakhogy méretben is legyen némi előrelépés, annál is inkább, hogy ezekhez is léteznek már mSATA>USB3 házikók (bezony). Sőt, RAID-es házikó is létezik már hozzá, igaz ott méretben megmarad a 2,5".) Ekkor felmerülhetne bennem a kérdés, hogyan befolyásolja ez a sebességet; ám ez ebben az esetben nem igazán fontos. Ellenben az eredetileg SATA-n megvalósított olyan fícsörök, amitől amolyan igazi adathordozó/munkaeszköz egy SSD, úgymint wear levling, garbage collection, trim, és társaik – szóval hogy ezek működnek-e vajon USB-n keresztül. És nemcsak USB3-on, hanem USB2-n is értem ezt (a gépparkon ugyanis egyelőre nincs 3.0). Úgy is kérdezhetném, hogy az USB miben jelent korlátozást akár egy SATA akár egy mSATA SSD-nek?

Hozzászólások

(#1) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Az USB-t szerintem felejtsd el a CPU-éhsége miatt.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#2) Cucuska2 válasza lezso6 (#1) üzenetére


Cucuska2
őstag

És ha a gépen nincs más?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#3) lezso6 válasza Cucuska2 (#2) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

És ha van?

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#4) azbest


azbest
félisten

Nem ismerem ezeket az mSata-usb átalakítókat, de érdemes megnézni, hogy tényleg azt tudják-e, mint amire számítasz.

A mini pci express slot ugyanis tartalmaz pcie sávot és usb csatlakozást is. Az újabb változata már usb3-at. A pcie-t leggyakrabban wifi kártyáknál használják, az usb-re pedig a 3g modem a tipikus példa.

Az mSata pedig tudtommal csak annyit jelent, hogy a foglalat érzékeli, hogy nem normál express kártya van benne és a sata vezérlőre kapcsolja át az ssd megfelelő lábait. Szóval nehogy az legyen, hogy az átalakító usb csatolós kártyát vár és csak azzal működik. :)

Ha külső eszközt szeretnél és notiról van szó, akkor filléres tétel egy esata express card és hozzá kábel. [link]

[ Szerkesztve ]

(#5) azbest válasza azbest (#4) üzenetére


azbest
félisten

Bár ahogy látom van benne valami vezérlő chip is a leírás szerint [link]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.