2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Otthoni multimédia megoldása HTPC-vel. (1. rész)

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Előzmények

A lakás négy helyiségében szeretném lehetővé tenni a TV, videó, kép megjelenítést, zene, (web)rádió hallgatást, a fájlok központi elérését. TV szolgáltatóként az kábeles UPC és a MindigTV jöhet szóba.

Ha ezeket gyári megoldásokkal szeretném megoldani, akkor kellene egy NAS (Network Attached Storage) és négy hálózati képességekkel ellátott STB (Set Top Box). Ez utóbbival az lenne a gondom, hogy ha a fájlokat le is tudná játszani a hálózatról, de a felvételek vagy ez egyiken, vagy a másikon készülnének, így helyhez kötött lennék. Amit az egyiken rögzítenék, azt a másikon nem nézhetném vissza. Ez főleg a gyerekeknél lenne gond, mert sok mesét szoktunk rögzíteni. Egy ilyen komolyabb STB ára 30e-től indul.

Számolgassunk kicsit.

Kicsit körülnézve az apróban, egy használt Core 2-es gépet, össze lehetne rakni 30-35e Ft-ból. Ehhez még egy MCE távirányítót hozzáadva (Ebay, ~20$), nagyjából egy komolyabb STB áránál vagyok, és ez mégis csak PC. Vagyis HTPC (Home Theater PC).

Hogy kerül a TV jele a HTPC-be?

A megoldás a TV tuner. Az én esetemben az kábeles UPC sajnos kiesett, mert nem teszik lehetővé a PC-s tunerek használatát (CI+ kódolás), így maradt a MindigTV. Ehhez DVB-T tuner szükséges. Az Ebayen USB-s DVB-T tunereket 10$ körül lehet vásárolni, így a HTPC árát nem nagyon dobja meg.

A fájlok központi tárolásához szükséges lesz egy NAS-ra. Lehetőleg olyanra, ami azért elbírja a négy kliens párhuzamos kiszolgálását.

Tervezzük meg, hogy mi is szükséges pontosan.

Egy alap PC, amivel le lehet játszani egy átlagos full HD-s videót. DVB-T tunerek. Ebből minimum négy db. kell. Végül kell négy db. MCE távirányító. Persze kellenek megjelenítők is, de ezek mindenképpen kellenének, a STB vagy a HTPC esetében is. Valamint szükség van egy NAS-ra.

Akkor jött az ölet. Otthon amúgy is van 3 db. Core 2-es asztali gép, amiket jó lenne lecserélni. Ha már úgyis be vannak tervezve a cserék, akkor cseréljük azokat laptopra, és akkor a megjelenítők (20"-s 16:9-es LCD monitorok) is felszabadulnak. Egy LCD TV már volt a lakásban.

A konfigok a következők voltak:

Intel E2160 és E2180-as CPU-k, 2 GB RAM, 250-320 GB 2.5"-os merevlemez, alaplapi Intel GPU. Ezek tökéletesen lejátszották az általam tesztre kiválasztott videókat, így megfelelnek az elvárásaimnak. Tudom, hogy lenne olyan extrém tömörítésű videó, amivel nem birkóznának meg, de az arany középútra terveztem. Egy PC még mindig jobban bővíthető, mint egy gyári lejátszó. Már csak egy gépet kell összeraknom, hasonló paraméterekkel.

Még néhány nehézség, ami felmerült a tervezés során.

Cat5e-s utp hálózat ki volt építve mind a négy helyiségbe, de antenna csatlakozás nem. Nem lehetne a TV tunereket egy gépben elhelyezni és onnan kiszolgálni a többi klienst?
Ebben az esetben melyik lenne az a gép, ami a szerver szerepét töltené be. Lehetne akár a NAS is, hiszen ennek kell a legtöbbet mennie. Akkor tehát legyen a NAS helyett is egy PC. Ennek a PC-nek nem kell videót megjeleníteni, csak a DVB-T tunereket fogadni és a fájlokat megosztani. Lehetőleg alacsony fogyasztással és az ehhez tartozó alacsony hőtermeléssel. Az sem árt, ha kicsi, mert akkor el tudom rakni a router és a kábelmodem mellé, az előszobában, ahol a hálózati végpontok is végződnek.

A következő rész tartalmából:

Halkítsuk le kicsit a gépeket.
Válasszuk konfigurációt a szervernek.

Válasszunk HTPC szoftvert:

Ami képes teljes képernyőn működni, mintha nem is lenne operációs rendszer a gépen.
Ami tud kezelni TV tunereket és az adást egy másik gépre tovább tudja adni. Lehet benne felvételeket programozni EPG (Electronic Program Guide) alapján. Tud timeshiftet (csúsztatott TV-nézés).
Lehet kezelni távirányítóval.
Tud magyarul és nem is néz ki rosszul.
Legvégül legyen ingyenes és kellően támogatott, hogy legyen hol kérdezni, ha elakadok valamiben.

Hozzászólások

(#1) ivana


ivana
Ármester

:) Én is amikor több gép lett itthon gondoltam kellene valami NAS, de az nagyon drága ahhoz képest amit tud, tehát a pc mellett döntöttem, abból is először egy pentium 3-as volt, de azon nem volt sata, így csak torrent szerverként ment, most pedig egy sempronos gép van, ami igaz, hogy normál atx-es de szerencsére elfér, opensuse 13.1 megy rajta, tökéletesen konfigurálható ssh-n. Videó lejátszásra én lehet, hogy ún. androidos mini pc-t vettem volna, de az se rossz amit választottál, a mini pc-n a tv modem megoldható lenne valószínűleg, de az inkább annak aki tudja, hogy hogyan kell linuxon kernelt fordítani.

Szerk.: Én XBMC szoktam használni nagy képernyős videó lejátszásra...

[ Szerkesztve ]

(#2) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Jól összeírtad! :K
Érdekes, hogy a NAS-ba rakod a tunert, erre nem is gondoltam anno. (Mármint, hogy csak a tuner legyen a NAS-ba.) Jó 5let. :)

Én a set-top box mellett döntöttem, bár sajnos nagy hibája, hogy hiába játszik le hálózatról videókat, felvenni így nem tud.. Sőt, a felvett műsorokat is csak magán a lejátszón lehet megnézni. Ezt leszámítva elégedett vagyok vele.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#3) hati válasza Honkydoo (#2) üzenetére


hati
addikt

A NAS-ba, én sem tudtam tv tunert rakni, az csak egy fejtegetés volt a részemről.

Amiket leírtál a set-top box-ról, az vezetett rá, hogy nem lesz megfelelő az nekem, ha több helyen akarom a felvételeket visszanézni.

[ Szerkesztve ]

(#4) Armagedown


Armagedown
őstag

HTPCnek sokkal jobb egy Kabini alapu gép, fogyasztás és tudás szempontjából is

[ Szerkesztve ]

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#5) hati


hati
addikt

Info: a jövőhéten jelenik meg a MediaPortal 1.11 Pre Release. Sok munkánk van benne. :)

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.