2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Ihlet

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sokat hallani az ihletről. Írók, költők szájából (illetve tollából inkább) sokszor halljuk (olvassuk), hogy megszállta őket az ihlet. Ugyanakkor másokról pontosan lehet tudni, hogy gyakorlatilag pénzért és/vagy megrendelésre írtak. Ezek sem feltétlenül rosszak és az előbbiek sem feltétlenül jók. Nyilván, a megítélése egy versnek, novellának, vagy regénynek, mindig az olvasótól függ.
Ugyanakkor az „ihletett írás” kifejezés, úgy gondolom, hogy még mindig eléggé jól példázza, hogy mi az, amit tényleg ihletből írtak.
Amikor egy - akár jelentéktelen témáról írt – mű igazán megfog.
Amikor elszorul a torkod, ha az írás szomorú, vagy nevetned kell, ha az vidám.
Amikor tényleg beleéled magad és a részévé tudsz válni.
Amikor nem tudod megmagyarázni, hogy miért tetszik.
Amikor még napok, hetek, vagy akár hónapok múlva is eszedbe jut. :K

Amint látjuk, olvasói szemmel viszonylag egyszerű meghatározni, hogy az írónál volt-e ihlet, vagy sem, függetlenül attól, hogy tényleg volt-e.
A másik oldal viszont az, hogy nem látunk bele az író fejébe. Nem tudjuk, hogy mikor érezte azt, hogy írnia kell.

Nekem – kvázi – szerencsém van, mert nem csak sokat olvasok, hanem írok is. Ráadásul amikor írok, nem akaratból, hanem késztetésből teszem. Talán ezt nevezhetjük ihletnek. Legalábbis az én esetemben.

Gyakran előfordult korábban, hogy legmélyebb álmomból felébredve, hajnalban írtam a verseket. Leírtam, aztán aludtam tovább. Ezek persze olyanok voltak, amikor nap közben is foglalkoztatott az adott probléma. Feltételezem, hogy az agyam, valahogy alvás közben, félig-meddig tudat alatti szinten kreálta meg a verset.
Az már érdekesebb, amikor nem is tudtam, hogy valójában miért írtam amit írtam és csak hónapokkal később jöttem rá a tényleges jelentésére.
Ilyenkor azért én is elgondolkodtam azon, hogy miféle ihlet szállhatott meg? Álmomban homlokon csókolt egy ógörög múzsa, vagy mi? :F

Az is érdekes volt, amikor közel 20 év után fejeztem be egy verset. Mindig is tudtam, hogy félkész, pedig abban a formában is elég lett volna. Mégis, amikor késztetést éreztem hogy írjak valamit és annál a versnél lyukadtam ki, gondolkodás nélkül írtam meg a második felét és akkor tudtam, hogy elkészült.

Prózával kicsit másképp vagyok. Az egyik különbség, hogy verset mindig kézzel írok, egy füzetbe, gyakorlatilag gondolkodás és megállás nélkül. Amikor begépelem, akkor nézem át és kiigazítom, ha szükségét érzem. Prózát viszont sosem írok kézzel, azt egyből begépelem és menet közben alakítok rajta. Egyfajta vázlat már van a fejemben, de ilyenkor gyakran megállok írás közben és hagyom, hogy a gondolatok kikristályosodjanak. Nyilván itt is kell némi ihlet, hiszen valami oka kell hogy legyen annak, hogy írok-e az adott témáról, vagy sem és a fejemben lévő vázlat is elég hamar ki szokott alakulni.
A másik lényeges különbség, hogy prózánál nincsenek kész mondatok a fejemben. Van egy kiindulás, van egy cél és vannak közben támpontok, amiket érinteni szándékozom, de ezek között, nagyjából szabadon kalandozok. Mondhatni, tudatosan szövöm egyik mondatot a másikba. Kitalálom, hogyan tudnám legjobban leírni, amit szeretnék.

Prózánál gyakran előfordul, hogy megvan az adott téma, de akár évekig pihentetem, mire hozzáfogok. Ebben is más a próza, mint a vers. Legtöbb ilyen esetben leírom a vázlatot címszavakban, vagy teszek némi előkészületet, például háttéranyag, források, vagy akár képek gyűjtésével.

Szóval a próza valahogy tudatosabb, nem annyira önkéntelen, mint a vers. Mégsem tudom azt, miért írok valamiről és miért nem, valami másról?
Mert valljuk be, rengeteg dologról lehetne írni, hiszen minden nap történik valami. Minden nap gondolatok tömege tobzódik a fejemben és gyakran jár az agyam ehhez hasonló elmélkedős, filozofálgatós ökörségeken. :DDD

Azt hiszem, kezdem megérteni az ókori görögöket, amiért megalkották a múzsákat. Amikor nem találsz magyarázatot valamire, akkor ki kell találni valamit, ami megfelelő hátteret jelenthet és amit el tudsz fogadni magyarázatképpen.
Jelen esetben, kitaláltak valamit arra, hogy honnan jön az ihlet! :)

Hozzászólások

(#1) Geri Bátyó


Geri Bátyó
őstag

Na, jó kis agyzsibbasztó filozofálgatás tőlem, nektek! :D

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#2) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Jó lett, hasonlóképp vélekedem az ihletről.

Az én esetemben elég érdekes a dolog. Elkezd valami dolgozni a fejemben, és egyre kevésbé vagyok ura a gondolataimnak. A mesehősök, szereplők kikövetelik, hogy létezhessenek, megmutatkozhassanak, én pedig nem tehetek mást, engedelmeskedem nekik. Egy percig sem töprengve írok, csak írok, amíg csak súgnak a hangok. Előfordult már, hogy amikor befejeztem, bizony nem tudtam, hogy mit írtam, el kellett olvasnom, hogy tisztában legyek vele. Innen kezdve már csak a formai, helyesírási korrektúra van hátra.

Az életemben bekövetkezett tragédia óta alább hagyott a lendület. Mondjuk úgy, kiszáradtam. Elkerül a múzsa.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#3) Geri Bátyó válasza Vakegérke (#2) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Fura dolog, hogy ami nálam a vers, az nálad a próza. :K
Mondjuk az is érdekes, hogy én verset jobbára akkor írok, amikor magam alatt vagyok (mondjuk ez pont nem igaz az utóbbi verseimre), viszont olyanok is! :DDD
A te írásaid nem nyomasztóak. Alapvetően pozitív ember vagy és akkor tudsz írni, ha a hangulatod, az életed is pozitív, úgyhogy érthető, hogy a tragédia óta kevésbé megy. :(
Mondjuk én sem érzem magam negatívnak, de nálam az írás sok esetben egyfajta levezetés.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#4) Vakegérke válasza Geri Bátyó (#3) üzenetére


Vakegérke
veterán

A prózában szabadon csaponghatok, a versben kötöttségek vannak. Képes vagyok a rímfaragásra, de nem az én világom.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#5) petipetya


petipetya
nagyúr

"Amikor egy - akár jelentéktelen témáról írt – mű igazán megfog.
Amikor elszorul a torkod, ha az írás szomorú, vagy nevetned kell, ha az vidám.
Amikor tényleg beleéled magad és a részévé tudsz válni.
Amikor nem tudod megmagyarázni, hogy miért tetszik.
Amikor még napok, hetek, vagy akár hónapok múlva is eszedbe jut."

Szó szerint kifejezi azt, hogy miért olvasom a logouton azokat, akiket. :R

"nincs rá lezsóidő"

(#6) Geri Bátyó válasza Vakegérke (#4) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Tudom! Pedig jó verseket írsz! :K
Ez is érdekes. Én inkább a prózát érzem kötöttebbnek és a versben tudok igazán kibontakozni, ott érzem azt, hogy szabadabb vagyok. Ott bátran élhetek a költői szabadságommal és fogalmazhatok furán, vagy szokatlanul, variálhatom a szórendet, ha az a megfelelőbb és mindezt tudom úgy tenni, hogy nem kell gondolkodni rajta.

(#5) petipetya: Ugye? :K Sokszor azt sem értem, hogy miért jó, amit olvasok. (Legutóbb a farkasvakság nagyon tetszett!)

[ Szerkesztve ]

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#7) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Sajna, mikor még megvolt bennem az írhatnék, nem tettem tollat meg papírt az éjjeliszekrényre. Ezt azért bánom.
Most meg már... :(
Azért születtek szép versek, novellák. Ha egyszer nyerek a lottón, majd talán kiadom, akkor is ha senkit nem érdekel. ;] Addig meg megtartom magamnak.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#8) Geri Bátyó válasza flymi (#7) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Én már nem is tudom, hogy milyen indíttatásból kezdtem felrakni az irományaimat (valószínűleg noszogattak az itteni ismerősök), de nem bántam meg. :N Jó volt olvasni a dicséreteket és a kritikákat is! :K

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.