2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Okostelefon-PC szinkronizáció

Írta: | Kulcsszavak: szinkronizálás . android . pc . ftp . szerver

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Üdvözletem.

Nagyjából két napja agyalok a probléma megoldásán, és azt hiszem sikerült végre megtalálni. Mivel itt még nem találkoztam ilyen bejegyzéssel, sem topikkal, leírom az elképzelést, majd a megvalósítást. Képeket mellőzöm, egyáltalán nem nehéz megcsinálni a beállításokat. A felhasznált szoftverek további képességeit nem ismertetném, csak azt írom le, amire nekem szükségem volt. Az egész projekt 850 forintba került, de ingyenes verzió is létezik.

Probléma:

Adott egy lakásban egy nem használt laptop, egy wifi router, és egy okostelefon. A cél az volt, hogy a telefonnal belépve a lakásba amint felcsatlakozik az otthoni wifire, a telefonon lévő új fájlokat másolja fel szépen beavatkozás nélkül az immár "szerverként" üzemelő laptopra. Ez a laptop folyamatos összeköttetésben van egy lapos tévével, mely nem okos, de HDMI csatlakozás van rajta, filmezni is erről szeretnék, torrentezni is erre, és a telefonnal készült tartalmakat is ezen szándékozom visszanézni. Ezért kapta a "szerver" nevet.

Felhasznált szoftverek:

Quick 'n Easy FTP Server Lite 3.2
FolderSync ingyenes verzió
FolderSync teljes verzió

A FolderSync egy egészen pörgős fejlesztés, lehet javaslatokat is tenni a további funkciókat illetően, azokra szavazni. A közeljövőben valószínűleg bekerül az rsync algoritmust használó rsync protokoll is, ami gyorsabb adatátvitelt fog jelenteni.

Megvalósítás:

A két utolsó alkalmazásból kitalálható, hogy Androidról van szó. Többi platformra is van alternatíva, de ilyen rendszerű eszközök hiányában nem állt módomban tesztelni.
Első lépésként az FTP szervert töltsük le, majd helyezzük biztos helyre, és futtassuk az exét. Portable, tehát nem kell telepíteni. Első indításnál egy végtelenül egyszerű varázslót kapunk, ahol beállíthatunk felhasználó nevet, jelszót, és célkönyvtárat a szerverre csatlakozó felhasználónak. Később több is hozzáadható, valamint van lehetőség Anonymus bejelentkezésre is. Jogok beállítása után jöhet az Android app telepítése. Tud magyarul, tehát érdemes a telepítés után a Settings-ben megcélozni a nyelvet, és átállítani. Fiókoknál folytatjuk, létre kell hoznunk egy újat, válasszuk az FTP fióktípust. Ezután egy részletesebb űrlapot kapunk, itt a név az ízlés kérdése, protokoll marad FTP, kiszolgálócím a szervergép IP címe legyen.
Ha nem tudjuk, akkor:
-Start menü
-Beírjuk hogy: cmd vagy megkeressük a Parancssort a Kellékek között.
-Parancssorba: ipconfig
-Attól függően, hogy vezetékesen vagy vezeték nélkül csatlakozunk a routerhez, a megfelelő szekciót nézve keressük az IPv4 címet.

Ha hozzáférünk, akkor a router DHCP Client List menüjében is megkereshetjük a gép IP címét.
Nálam 192.168.1.104, tehát ezt írtam a Kiszolgálócím mezőbe.

Kiinduló mappa és port alapbeállítások esetén nem fontos. Bejelentkezés címszó alatt az FTP szerver beállításakor a varázslóban megadott adatok szükségesek.Ha ez megvan, akkor a nagy kék Bejelenkezés érvényesítése gombot nyomjuk meg. Ha minden rendben ment, az FTP szerver logjában látszik a csatlakozás, valamint a FolderSync is sikerként könyveli el a csatlakozást. Itt nincs több dolgunk, nyomjunk a jobb felső sarokban a floppy ikonra, ami a mentést szimbolizálja.

Ezután lépjünk a Mappapárok menübe. Plusz jel, elnevezés megadása. Fiók mezőben az SD CARD-ra tapicskolva kiválaszthatjuk az előbb elmentett FTP kapcsolatot. Ez csak akkor szerepel a lehetőségek között, ha előbbiekben sikeresen csatlakozott a géphez. Távoli mappa mező a szerveren beállított mappába visz, onnan fölfelé nem léphetünk, tehát az lesz a gyökérkönyvtárunk. Helyi mappának a szinkronizálni kívánt mappákat kell kiválasztani. A szinkronizálás típusa eléggé egyértelmű, mindenki azt válassza amire szüksége van. Tudjuk időzíteni a műveleteket, valamint további beállításokat megadni. Ez egyéni, tehát nem mennék bele.

Ezzel készen is van.

A leírás virágnyelven íródott, nem túl részletesen, csak az alapokat érinti, és a lehetőség ismertetése a cél, nem pedig részletes átfogó elemzés publikálása. Az itt ismertetett FTP szerver helyett bármilyen szoftver használható, sőt ha jól tudom a windows is tud beépítetten FTP szervert futtatni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.