2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Bluetooth billentyűzet Palm PDA-ból

Írta: | Kulcsszavak: Palm . PDA . Bluetooth . billentyűzet . keyboard . Ultra-Thin . Blue-remote . iPad

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Bevezető

Úgy az ezredforduló környéken vehettem meg az első Palm PDA-mat, egy Palm m105-öt.

A következő egy ARM alapú Tungsten T lett.

És amikor már meguntam a két darab mobillal és a PDA-való szaladgálást, a Tungsten T-t és az egyik telefont váltotta a Treo 680. (Amit mára már egy Androidos okostelefonra cseréltem.)

De most nem ezekről az eszközökről szeretnék írni, hanem a Tungsten T mellé anno vásárolt Palm Ultra-Thin Keyboard „újrahasznosításáról”.

A billentyűzet

A Palm Universal Connectorral ellátott készülékeihez gyártott, igen vékony kivitelű, félbe hajtható, kevés helyet foglaló fizikai billentyűzet. Összecsukva a méretei: 139 mm x 99 mm x 13 mm, míg kinyitva: 251 mm x 148 mm x 13mm. Tömege: 165 g. A billentyűk rajta 18 x 18 mm szélesek (kivéve az alsó sor gombjait), 3 mm úttal. Legjobban a notebookok klaviatúrájához hasonló. A méret csökkentés miatt csak négy sorban vannak billentyűk. A megszokott, számokat tartalmazó felső sort egy váltó billentyűvel lehet elérni. A kiosztása angol, és elég sok, a Palmokhoz használható funkció van jelezve a gombok tetején. Szerintem igen igényes anyag használat (fém és műanyag), és szép kivitelezés jellemzi. Bár nem sokat használtam, de amikor Tungsten T-met cseréltem a Treo 680-ra sajnáltam, hogy az új Palmomhoz már nem tudtam csatlakoztatni. Ugyanis az eddig használt Universal Connectort felváltották a Multi Connectorra.

Gondoltam keresek valami átalakítót, vagy leírást, hogy a Treo-val is tudjam használni. De nem találtam semmit. Aztán eszembe jutott, hogy akkor próbáljuk PC-hez kötni. USB vagy PS/2 csatlakozóra történő csatlakoztatás után is kerestem, de hasztalan. Bár láttam, hogy mást is foglalkoztatta a téma, de megoldást igazán senki nem talált. Így el is lett felejtve a dolog, míg a napokban megint elővettem a klaviatúrát...

A szoftver

Megint kutakodni kezdtem a neten. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a Tungsten T-m is megvan még. Bár mechanikailag kissé már megviselt, az akkumulátora sem az igazi már, de még mindig működőképes. Sok mindenre már nem igazán használható, bár amit régen tudott azt most is tudja.

Rákerestem a billentyűzetre. Azt láttam, hogy a Bluetooth verzióját lehet használni a mai gépekhez is, de a vezetékesről nem találtam használható információt. De most eszembe jutott, hogy hátha van rá Bluetooth megoldás, ha már USB-s nincs. A Google találati listáját átnézve ráakadtam az ingyenes Blue-remote 2.0 programra. A program azt ígérte, hogy a Palm-ból Bluetooth billentyűzetet és egeret kreál.

Gyorsan letöltöttem, telepítettem a PDA-ra, és ki is próbáltam az iMac-kel. A Palm érintőképernyőjére kirajzolt virtuális billentyűzettel és trackpaddel az iMac szépen működött. Gondoltam, hogy jópofa, de így sok értelmét nem láttam. Talán egy HTPC irányítására még el is megy. De én a Palm billentyűzetet szerettem volna életre kelteni, de az még nem sikerült... (Pedig már közel jártam, csak nem jöttem rá egyből! :) )

A (majdnem) megoldás

Másnap tovább kerestem a neten, de közelebb nem kerültem a megoldáshoz. De egyszer csak bekattant! A Blue-remote-tal esetleg meg lehet oldani. Hisz BT kapcsolaton csatlakozna, mint keyboard a géphez, és ha e közben tudja kezelni a fizikai klaviatúrát is, akkor működhet a dolog! Gyorsan megnéztem a szoftver leírását, és ott azt olvastam, hogy a Treo-k fizikai billentyűzetével akár az iPhone-ra is lehet írni.

Akkor most az iPad-et vettem elő. Bluetooth-on csatlakoztam rá a Palmmal a Blue-remote programon keresztül. A virtuális billentyűzettel egyből tudtam írni, aztán a Tungsten T-t rátettem a Palm keyboard csatlakozójára. És már azzal folytattam a betűk írását.

Mondjuk nem teljes az örömöm. Bár a legtöbb magyar ékezetes betűt sikerült megtalálnom a billentyűzeten, de a hosszú í-t nem. A kurzort mozgató billentyűk sem működnek helyesen. (Bár a Palm D-Pad-jével, vagy a a program által a képernyőre rajzolt billentyűkkel mozog a kurzor, de így nem nevezném kényelmesnek a használatot.)

Mind iOS, Macintosh és Windows XP Bluetooth adapterrel használható volt ezen kombinációval. (Sőt, a számítógépeknél az egeret is lehet a programmal emulálni, azonban nem tűnt számomra kényelmesnek.) Az Androidos telefonommal nem sikerült párosítanom, de valószínűleg ez készülék és Android verzió függő.

Szóval majdnem sikerült megcsinálni! És még hogy! Nem kellett semmit se hackelni. A Tungsten T-hez is használható maradt, de Bluetooth-on keresztül iOS, Android, PC, Mac eszközökhöz is csatlakoztathatóvá vált. Igaz, a kiosztása nem tökéletes, meg kell tanulni, hogy milyen karakter hol található. De a valamikor nem is olcsó billentyűzet újból használható eszköz lett. Igaz, kell hozzá egy BT-s Palm PDA PalmOS 5.x-el (ami a Bluetooth interfész és az akku pakk a billentyűzethez) és a Blue-remote program.

Mivel a szoftver forrása is elérhető, (és ahogy elnézem a programozója magyar származású :) ), talán egy kis átalakítással a külső billentyűzettel is jobban kompatibilissé lenne tehető, és akkor valóban megszületne a problémámra a megoldás!

A képre kattintva egy kis video látható:

Hozzászólások

(#1) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

hosszú í = altgr+j :K

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.