2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Cikkek » Számtech rovat

Hangtalan gép - ahogy én gondolom

  • (f)
  • (p)
Írta: |

A legnagyobb problémát - mint ahogy a legtöbb kisérlezetőnek - a ház kiválasztása okozta, végül úgy döntöttem...

[ ÚJ TESZT ]

Sokat gondolkoztam, hogy írjak-e "cikket" a Logout-ra, mivel eddig csak olvasgattam a Fórumtársak írásait, de most úgy döntöttem, én is megpróbálok összehozni valami maradandót. Ehhez kapóra jött, hogy mostanában egyre többen csinálnak netezős-letöltős, hangtalan konfigot, most szeretném közzétenni az én elképzelésemet.

A legnagyobb problémát - mint ahogy a legtöbb kisérlezetőnek - a ház kiválasztása okozta, végül úgy döntöttem, hogy mivel van egy rossz dvd lejátszóm (a szomszéd adta, hogy én biztosan tudok kezdeni vele valamit :) -csak nem ismer valahonnan ? ) megpróbálkozom egy vékony, 5 cm-es gépet összerakni. Sajnos menet közben nem fotóztam, mivel nem terveztem, hogy ebből valaha is írás keletkezik a Logout-on, így képeket csak a kész gépről tudok közölni.

Az alaplap egy [Epia ML 5000], Via procival ventillátor nélkül, mini ITX formátumú, anno a CARPC prjektemhez szereztem be, de közben azzal leálltam, mert nejem többet vezeti a kocsit, mint én, neki meg nem kellett PC az autóba :) A rögzítését távtartókkal oldottam meg, kétkomponensű epoxi ragasztó és csavarok felhasználásával.

A táp egy Morex 60W DC-DC táp, 12 V DC feszültséget igényel, teljesen hangtalan, 2 csavar rögzíti távtartókkal a ház aljához.

Ramot 512 MB-ot terveztem bele, ennél több netezéshez, letöltéshez nem kell, és ez volt éppen elfekvőben.

A merevlemez egy 120 GB-os Western Digital, halk, nem melegszik, a sebesség meg nem volt fontos. Rögzítését egy széthajlított 3.5"-os beépítőkerettel oldottam meg, tettem a keret és a hdd közé kb. 3 mm-es polifoam szivacsot, hogy elnyelje a rezgéseket.

DVD írót is tettem a gépbe, ez egy döglött laptopból maradt rám, nagyon nem is foglalkoztam vele, [Panasonic UJ-820B ]a típusszáma. Egy slim cd to IDE adapterrel kötöttem rá az alaplapra. Rögzítéséhez vékony alumínium lemezt és csavarokat használtam, de egy helyen kétoldalas ragasztószalag is felhasználásra került.

Mivel a külső tápot fixen beszereltem a házba (kétoldalas ragasztószalaggal marad a helyén), tettem egy főkapcsolót is a gép hátuljára, amivel a DC 12 V bemenetet tudom megszakítani.

A dvd lejátszó előlapi gombjainak felhasználásával készítettem egy On/Off illetve egy Reset gombot, valamit bekötöttem a Power On és az IDE LEDeket.

A dvd meghajtó kiadó gombját nem akartam megbütykölni, inkább a szoftveres tálca kiadás parancsot használom.

A gép mondhatni teljesen hangtalan, mivel nincs benne mozgó alkatrész a winchestert kivéve, a hdd szerencsére csak seekeléskor hallható, fél méterről már egyáltalán nem zavaró.

A gép tetejét a fotók kedvéért szedtem le, infrás hőmérőm 55°C hőmérsékletet mutatott a házban az alaplap körül. Az alaplapi hőmérő 90°C-t mért :Y , a hdd 52°C-os volt. Ezért úgy döntöttem, hogy inkább perforálom a ház tetejét, vagy mivel van már eleve perforált lemezem inkább abból hajlítok majd neki megfelelő burkolatot.
Arra is gondoltam, hogy esetleg mégis teszek bele egy ventit, valami slim (maximum 1 cm vastag) 80-as vagy esetleg egy 4 centiméteres rack ventillátor jöhet számításba. Mindenesetre beszereltem egy elfekvő Zalman Fanmate 2 típusú venti fordulatszám szabályzót, mostmár csak a ventit kell hozzá megtalálnom.

A sebességre nincs panasz, lassú mint a dög, de ezt eleve tudtam, nem is tuning gépnek szántam, a fogyasztás minimalizálása volt a cél, minél kevesebb pénz (és idő) ráfordítással.

A munkával 2 nap alatt végeztem, de nem is vagyok rá túl büszke, eléggé össze van csapva, de hirtelen kellett egy letöltő gép a nejem sorozatainak, én meg már meguntam, hogy az asztali Pc-m megy 24/7-be.

Jöjjenek a fotók:
















Előzmények

  • A tökéletes csend záloga

    A cél egy tökéletesen zajtalan gép összeállítása volt, egy olyan gépé ami gond nélkül megbirkózik...

Hirdetés

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.